Inicjatywa Euro

Wrocław
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Dotacje zwrotne – najbardziej niedoceniona forma wsparcia dla firm.

Autor: Inicjatywa Euro, publikacja: 2015-01-23

Zbliża się dużymi krokami nowa perspektywa unijna w ramach budżetu przyznanego dla Polski na lata 2014-2020, która zawiera w sobie tak bardzo oczekiwane bezzwrotne dotacje dla firm. Po Nowym Roku informacje o nowych możliwościach będą się dwoić i troić. W telewizji rozpoczną się akcje wychwalające nową perspektywę i nowe szanse dla firm w ramach wynegocjowanego budżetu, portale biznesowe rozpoczną kampanie promocyjną, firmy konsultingowe rozpoczną akcje marketingowe, informujące i promujące zbliżające się dofinansowania. Gdzieś w tym wszystkim pojawiać się będą pojęcia „innowacje”, „działalność badawczo-rozwojowa”, „nawiązanie współpracy z jednostką badawczo-rozwojową”.

Jeremie

Dla wielu pojęcia te, w niedługiej perspektywie oznaczać będą kłopoty. Kłopoty z pozyskaniem unijnego grantu. Oczywiście, czasu jest jeszcze sporo, i wiele jeszcze można zmienić, ale jednego możemy być pewni – nowe dotacje bezzwrotne zostały tak skonstruowane, aby omijać projekty proste i standardowe (a na takie jest w większości największe zapotrzebowanie na rynku).

Światełkiem w tunelu może być pewien instrument finansowy, o którym zapewne każdy słyszał, ale nie każdy wie, jak funkcjonuje. To jest coś, co jest praktycznie w każdym województwie. Nabór odbywa się w trybie ciągłym. Starać się może o to prawie każdy przedsiębiorca. Jest to coś, czym można sfinansować praktycznie każdą inwestycje rozwojową w firmie. Jest to w końcu coś, co w długoletniej perspektywie może być nawet bardziej opłacalne dla firmy niż dotacja bezzwrotna.

Co to takiego?

To proste. Dotacja zwrotna. Pożyczka unijna. Kapitał, który jest „z góry” przyznawany na inwestycje w kwocie nawet do 90% wartości kosztów kwalifikowanych.

Dlaczego jest to nadal takie niepopularne i mało interesujące zdaniem przedsiębiorców?

Wydaje Nam się, że słowo kluczem jest słowo „pożyczka”. Każdy zna słowo pożyczka. Większość z Nas ma raczej złe skojarzenia z tego typu produktem finansowym. Ukryte koszty, wysokie prowizje, comiesięczne nękanie telefoniczne lub monity listowne w przypadku opóźnienia ze spłatą, naliczanie kolejnych dodatkowych kosztów, niejasność w spłacie kapitału i odsetek (zamiast zmniejszać się zadłużenie pozostaje bez zmian lub jeszcze wzrasta u mnie jest tak z kartą kredytową) itd., itd….

Kto udziela takich pożyczek?

Pierwszą najważniejszą sprawą jest to, że dotacje zwrotne w postaci niskooprocentowanych pożyczek NIE UDZIELAJĄ BANKI KOMERCYJNE (może oprócz jednego, góra dwóch, ale dla Nas to już nie są preferencyjne pożyczki) . Nie otrzymamy tej pożyczki w pierwszym lepszym banku, do którego wejdziemy z ulicy. Nie dostaniemy jej „na oświadczeni”, „na PIT”. W markecie również nie otrzymamy w ramach tej pożyczki rat na zakup pralki czy telewizora. Tutaj nie zarabia się na udzielonej pożyczce.

Instytucja, która udziela tego typu wsparcia dla firm, jest finansowana z innych źródeł. Jako pośrednik wybrany do dystrybuowania unijnych pożyczek zarabia na osiągnięciu odpowiedniego obrotu w udzielanych pożyczkach, a nie na prowizjach za ich udzielenie. Tutaj najważniejszą sprawą jest, aby rozdysponować całość środków, jakimi dysponuje dany fundusz, a nie bawić się w, często zero-jedynkowy, model weryfikacji zdolności kredytowej w oparciu o wyniki finansowe, wysokość obrotu na rachunku itd.

Jak to działa?

Dotacje zwrotne to model finansowy oparty na bardzo prostej zasadzie, która mówi o tym, że zamiast udzielać dotacji bezzwrotnej tylko firmie X i wykorzystać pewną część puli unijnej, z której już nikt inny nie skorzysta, lepiej udzielić firmie X dotacji zwrotnej, którą jak sama nazwa wskazuje, zwróci (w miesięcznych ratach) i dzięki temu kolejne firmy Y oraz Z również będą mogły z niej skorzystać. Taka trochę społeczna odpowiedzialność biznesu. Ja biorę pożyczkę, ale zobowiązuje się do jej zwrotu, aby ktoś inny również mógł ją pozyskać.

  • Jakie są plusy i minusy dotacji zwrotnych? (bo minusy rzecz jasna są)
  • Co je wyróżnia na tle bardzo docenianych przez firmy kredytów firmowych i leasingu?
  • Na co firma nie może ich pozyskać?

  • Czy firma tylko w ramach tzw. Inicjatywy Jeremie może się starać o pożyczkę unijną?
  • Inicjatywa Jeremie działa tylko na 6 województwach, co jeżeli chcemy pozyskać pożyczkę w województwie, gdzie nie ma Inicjatywy Jeremie?

Odpowiedzi na te i inne pytania w kolejnych artykułach.



Opracowano:
Radosław Fortein
Inicjatywa Euro



Dotacje unijne - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 894 Specjalistów od Dotacji Unijnych najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych: